Zapewne wielu z Was jest w stanie odpowiedzieć bardzo szybko na tytułowe pytanie. Dla tych, dla których odpowiedź nie jest tak oczywista spróbuję przytoczyć kilka istotnych rozważań mojego autorstwa. Zacznę od zdania, które słyszę od lat:

„Skup się na jednej rzeczy, rób to dobrze, a osiągniesz sukces”

W trakcie długich lat edukacji, otrzymujesz masę informacji o świecie. Zapewne już przekonałeś się, że nie sposób to wszystko zapamiętać. Niestety wiele z tych informacji jest zbędnych. W zastraszającym tempie przyswajasz ogrom wiedzy, która równie szybko ci umyka. Pewnego dnia stajesz się dorosły. To jest moment,  w którym musisz wykorzystać wiedzę i wykazać się umiejętnościami. Jakiś problem? Nie zostałeś do tego przygotowany? Nie masz pojęcia co chcesz w życiu robić? Pytasz siebie: co ja robiłem przez te wszystkie lata w szkole? Wykształcenie nie jest wystarczające? Jedno jest pewne, bardzo trudno będąc młodym człowiekiem odnaleźć swój cel. Gdzie szukać klucza do osiągnięcia sukcesu w życiu?

Praktyka i samodoskonalenie.

Prawie 90% wiedzy, którą używam w moim dorosłym życiu, zdobyłem samodzielnie. Podczas mojej edukacji otrzymałem elementarną wiedzę na temat mojego otoczenia. Większości informacji zdobytych w szkolnych murach nigdy nie wykorzystałem w mojej pracy. Zanim zacząłem rozwijać moje pasje, cały czas kierowałem się zdaniem: „Możesz być w czymś dobry, jeśli skupisz się na jednej rzeczy”.

Moi rodzice, nauczyciele i przyjaciele, także, wyznawali tę zasadę. Według nich kierując się tą myślą, sukces zawodowy był na wyciągnięcie ręki. Wiele razy słyszałem, że robiąc kilka rzeczy na raz, w niczym nie będę wystarczająco dobry i wystarczająco skupiony. Pewnie są ludzie, którzy w ten sposób odnieśli sukces. Każdy z nas jest inny i każdy ma swój „złoty środek”. Ja postanowiłem to sprawdzić i pokierować swoim życiem według moich zasad. Szybko doszedłem do wniosku,  że niezależnie jaki zawód wykonujesz i kim jesteś jedna rzecz, dziedzina, pasja nie zawsze jest gwarancją sukcesu.

Wielozadaniowość to bardzo pożądana cecha.

Doskonałym przykładem są kobiety. Istnieje wiele zabawnych grafik, na których kobieta jednocześnie gotuje, rozmawia, karmi dziecko i płaci rachunki używając do tego innych kończyn 🙂 Osobiście podziwiam w tej kwestii płeć piękną. Dlaczego? Bo ja tego nie potrafię, a one bez namysłu podejmują kilka aktywności równocześnie i doprowadzają wszystko do końca. I znowu muszę przyznać, że efekty ich działań niejednokrotnie wprawiają mnie w osłupienie.

Dlatego staraj się tak mocno jak tylko potrafisz. Zwykle tracimy czas zastanawiając się nad tym co będzie, albo nad tym co może pójść nie tak. Sami sobie stwarzamy przeszkody. Jeżeli napotkasz przeszkodę, potraktuj ją jako kolejny krok, lekcję, w drodze rozwoju. A co jeśli robiąc jedną rzecz, do głowy będą ci przychodzić równie dobre pomysły z innych dziedzin? Czy to znaczy, że twoja efektywność zacznie maleć? Absolutnie nie! Jeżeli dobrze zorganizujesz swój czas i ruszysz z kolejnym projektem, to znaczy, że potrafisz przeć do przodu. Zdecydowanie szybciej niż reszta. Możesz się nie zgadzać, chociaż ja sam jestem tego przykładem.

newsweek-Obama-cover-219x300Reakcja łańcuchowa.

Jeżeli zdecydujesz się na jakiś pomysł, zadanie, pracę, to nie oznacza, że jesteś na to skazany do końca swoich dni. Rozwijając się w danej dziedzinie możesz otwierać kolejne drzwi w swojej karierze. Jeżeli w czymś czujesz się dobrze, bezpiecznie, to znaczy, że osiągnąłeś tę umiejętność. Nowe zadania wypychają nas poza strefę komfortu. Podejmując nowe zadanie idziesz w nieznane, a to nic innego jak kolejny etap. Nowe idee i pomysły możesz tworzyć bezustannie. Może masz pomysł jak rozbudować twój biznes, a może chcesz uczyć się czegoś zupełnie nowego poza pracą. Ważne, żeby nie stać w miejscu. W związku z tym, na koniec mam do ciebie jedno pytanie:

„Jak spędzasz czas po pracy?”

Czy po powrocie do domu odpoczywasz, czytasz, ćwiczysz? Kiedy, po raz ostatni, wróciłeś do domu i spróbowałeś czegoś nowego? Nie chcę wywołać w tobie poczucia winy. Pragnę ci tylko przypomnieć, że to Ty jesteś panem swojego czasu i od ciebie zależy jak go wykorzystasz. Uważam, że jesteś wyjątkowy i życzę ci, żebyś wyjątkowo spędzał swój czas 🙂 A na pytanie czy warto robić wiele rzeczy w życiu odpowiadam głośno i wyraźnie: TAK!

Privacy Preference Center