Godzinami, dniami a nawet latami roztrząsamy wydarzenia z naszego życia. Zwykle rozważamy różne scenariusze odnośnie tego co już było i tego co nadejdzie. Dlaczego? Przecież tak naprawdę nie musimy tego robić. Dlaczego nie? To proste: nikt z nas nie nazywa się Nostradamus. Nawet on nie znał odpowiedzi na wszystkie pytania. Można by rzec, że posiadał dar przewidywania. Większość z nas może rozważać przeszłość bądź przyszłość w oparciu o wydarzenia, które już miały miejsce albo o to co hipotetycznie może się pojawić. Bądźmy szczerzy: to nadal w większości tylko nasze przypuszczenia i projekcje. Potrzebny przykład, proszę bardzo:

„Muszę zapłacić rachunek”, „Muszę coś zrobić”, „Ciekawe czy to jest osoba, z którą zaznam szczęścia?”, „Ciekawe co by było, gdybym zrobił to albo tamto”.

Żadne z tych zdań nie jest prawdziwe. Jest to tylko pewien ogląd sytuacji w danym momencie, który nie ma nic wspólnego z prawdą. Nawet najbardziej oczywiste wydarzenia trudno jest przewidzieć.

Krótko mówiąc, każdego dnia marnujemy swój czas. Co ciekawe, większość ludzi pracuje efektywnie przez około cztery godziny w ciągu dnia! To dość słaby wynik jeśli ktoś pragnie osiągnąć sukces. Niby wszystko się zgadza, bo nawet taka praca nadal jest dochodowa.

Wyobraźmy sobie firmę, w której wszyscy pracują przez osiem godzin w pocie czoła! Niewyobrażalne! To mogłoby się wydarzyć tylko wtedy, gdyby pracownicy posiadali udziały w firmie, w której są zatrudnieni lub byli by właścicielami. Zejdźmy jednak na ziemię, do naszego biura i pomyślmy jak większość ludzi spędza w nim swój dzień. Ile czasu tracą pracownicy na luźne rozmowy, podglądanie filmików na YouTube, sprawdzanie prywatnych wiadomości bądź śledzenie social mediów. Sam nie jestem przodownikiem pracy. Zastanawia mnie tylko fakt, iż skoro ludzie zużywają połowę swojego potencjału, tylko dlatego, że są w miejscu, w którym muszą być lub ktoś im kazał. W każdym razie coś tu jest nie tak.

Oczywiście marnowanie czasu to pojęcie względne. Dla jednych, niekończące się klikanie i oglądanie profilów innych ludzi, to bardzo kreatywne zajęcia. Zgodzę się z tym, jeśli wymaga tego twoja branża. W innym wypadku po prostu marnujesz swój czas i energię.

Żyjemy w pięknych czasach. Mamy na wyciągnięcie ręki tak wiele. Nadal jednak wykorzystujemy tylko mały kawałek tego co nam dano. Konsumujemy w zatrważającym tempie wszystko począwszy od pożywienia przez elektronikę aż po informacje. Dziś komputer to rzecz, która szybko trafia na śmietnik. I tak doprowadzamy siebie i świat do degradacji i konsumpcjonizmu. Podobnie marnujemy swoje talenty, na rzecz wymagań i posłuszeństwa wobec rynku pracy. Rynku który jest gotów na przyjęcie kolejnych pokoleń młodych i posłusznych pracowników szeregowych. Jak się tak na to popatrzy z boku to szybciutko można dojrzeć, że coś tu nie gra.

Tu i teraz

Eckhart Tolle człowiek, który ujarzmił potęgę teraźniejszości twierdzi:


„Zapytaj siebie: O co ci chodzi? Nie chodzi o problem, który miałeś wczoraj lub który nadejdzie. Co cię trapi tu i teraz? Czy jesteś zmuszony do ucieczki przed groźnym lwem, w tym momencie? Czy masz gdzie mieszkać? Czy jesteś w tej chwili zdrowy? Czy masz dwie nogi, dwie ręce, parę uszu i oczu? Jeżeli tak, nie masz żadnych problemów w tej chwili.”


Wiem, że trudno to pojąć. Niemniej jednak problem dotyczący straty naszego czasu jest powiązany z przeszłością i przyszłością. Większość problemów, które rozważamy nie dotyczą momentów, w których o tych problemach myślimy. Ludzkie przypuszczenia nie są prawdziwe. Zatrważające jest jak wiele czasu tracimy na snucie rozważań.

Bądź świadomy, kreuj używając swojego talentu.

Skup się na tym co jest dla ciebie dobre, w tym momencie. Ludzkie myśli często krążą wokół negatywnych wyobrażeń. Przestań myśleć, zacznij działać. Gdy zaczniesz działać twoje życie zacznie się rozpędzać. Na początek, przypomnij sobie, co lubisz robić? Być może chcesz zacząć od powiedzenia swojemu szefowi jakim jest dupkiem, może masz ochotę na swój biznes, a na dokładkę udział w maratonie? Może tak lubisz obecność w social mediach, że mógłbyś zostać specjalistą w tej dziedzinie? Wszystkie opcje są właściwe. Zacznij działać.

Brodzenie w odmętach Internetu nie przyniesie ci spełnienia. Jestem pewien, że każdy człowiek ma jakiś dar. Być może nie jesteś jeszcze świadom swojego talentu. Nie twierdzę, że będzie lekko. Przed tobą wiele dni, kiedy brzydka pogoda, wydarzenia z twojego najbliższego otoczenia będą cię zatrzymywać w miejscu. Nie daj się zatrzymać. Nadszedł czas, aby odkryć w sobie moc i podzielić się nią z innymi. Tylko działając jesteś w stanie poczuć teraźniejszość. Do dzieła!