Na wstępie powiem coś co jest kontrowersyjne i może zmienić życie niektórych z Was. Uwaga: Jesteśmy jedynym gatunkiem ssaków na całej planecie który pije mleko po okresie niemowlęcym!!! Szok! Ale zaraz, zaraz. A co z kotami!? Faktycznie przeoczyłem. Koty są drugim gatunkiem zaraz po nas z tym małym wyjątkiem, że to my ludzie zmusiliśmy je do picia mleka. Normalnie piją wodę. Dodatkowo te które nie piją mleka (bo są takie) żyją o wiele dłużej.
Mleko od krówki a mleko matki.
Podstawowa różnica pomiędzy mlekiem krowim a mlekiem matki (człowieka) jest poziom białka a tym samym kazeiny. Jest ona głównym składnikiem ciała cielaczków. Dzięki niej urosną im rogi i kopyta. Proces ten trwa około 6 miesięcy od momentu narodzin cielaka. My ludzie nie posiadamy rogów ani kopyt. Nasze zapotrzebowanie na białko w okresie bycia noworodkiem jest o wiele mniejsze niż u krowy. Dzieje się tak za sprawą specjalnych bakterii w naszym jelicie. Potrafią one pozyskać białko z węglowodanów, które również mogą być pochodzenia roślinnego. Podobnie jest z żelazem. Mówi się, że mleko to źródło tego pierwiastka. Tak na prawdę jego ilość w mleku jest znikoma. Z tego powodu cielaczki wcinają trawę aby uzyskać najlepsze dawki żelaza. Dlatego też układ pokarmowy cielaków jest w stanie trawić oddzielnie trawę oraz mleko matki, bez ingerencji jednego procesu w drugi. Nasz układ pokarmowy działa niestety inaczej. Można powiedzieć, że wszystko wpada do jednego worka, gdzie odbywa się trawienie.
Mleko a ciało człowieka.
Kiedy pijemy szklankę mleka, trafia ono w naszym żołądku do kwaśnego środowiska, a tym samym momentalnie się ścina tworząc coś w rodzaju twarożku. Te substancje przylegają do innych cząsteczek lub resztek jedzenia, które są w naszym żołądku. Wtedy nasz system trawienny zaczyna pracę aby strawić te rzeczy jako pierwsze. W tym przypadku będzie to twarożek, a dopiero później inne produkty. To zużywa ogromne pokłady naszej energii już na samym początku procesu. Tak się dzieje praktycznie z wszystkimi produktami nabiałowymi.
Kazeina – to kluczowy składnik mleka rozprowadzany po naszym ciele w postaci podpuszczki pomocnej dla budowy kości, włosów itd. Już 2 letnie dziecko może samo z siebie wytworzyć kości oraz włosy – nie potrzebuje do tego kazeiny niczym cielaczki. Dlatego od tego wieku układ trawienny przestaje sam produkować podpuszczkę, która jest zbędna. Wtedy mleko staje się bardzo „zapychającym” i niepotrzebnym produktem w naszym ciele.
Wapń, tłuszcz, cholesterol.
To fakt, że mleko zawiera wapń ważny dla ludzkich kości. Pytanie brzmi: ile wapnia jest w orzechach, kapuście, marchewce czy burakach? Chcesz wiedzieć ile? Tyle samo a niejednokrotnie dużo więcej niż w mleku. Różnica jest taka, że wapń z roślin jest łatwo przyswajalny! Dodatkowo w mleku występują tłuszcze zwierzęce, które są powodem wysokiego cholesterolu, który pobiera nasz wapń. Oj tam! Producenci mleka mają na to rozwiązanie – odtłuszczone mleko. Tłuszcz jest bardzo potrzebnym składnikiem, jednak powinien to być zdrowy tłuszcz najlepiej pochodzenia roślinnego. Przykładowo tłuszcze z orzechów czy też pestek dyni wchłaniają się na poziomie 80% podczas gdy tłuszcze z mleka wchłaniają się na poziomie 20%!
Pytania, konkluzje…
Dlaczego promujemy mleko jako zdrowy produkt skoro dobrze wiemy, że powoduje ono alergie oraz choroby układu odpornościowego? Komu zależy na tym aby ludzie myśleli właśnie w ten sposób? A co z jogurtami, twarogiem, kefirami i żółtym serem? To już kwestia indywidualna. Osobiście nie polecam żadnych produktów nabiałowych. Jeśli już jemy je na co dzień, proszę aby się nimi nie przejadać. Zwłaszcza kiedy jesteś nastolatkiem lub w podeszłym wieku. Jedynym plusem jogurtów i innych produktów pochodzenia nabiałowego są ich bakterie. Dokonały one już większości procesów w danym produkcie i dlatego nasze ciało nie będzie musiało tracić zapasów naszej energii na przetwarzanie po raz kolejny. Dobrze, na dziś wystarczy 🙂
W kolejnym artykule o mleku dowiesz się jak łatwo zastąpić mleko oraz kolejne mocne fakty na temat „zwykłego” mleka. Na Zdrowie! 🙂
Wiedza zaczerpnięta z publikacji:
- „Pij mleko będziesz chory” – Alissa Hamilton
- „The China Study” – T. Colin Campbell
- „Jak żyć długo i zdrowo” – Michaił Tombak