Dziś taka krótka aczkolwiek bardzo konkretna myśl przyszła mi do głowy. Jak to jest z tym wymaganiem od świata? Jak to jest z tym wymaganiem od innych ludzi? W zasadzie wymagamy na porządku dziennym.  Wymagamy być miło obsłużeni w sklepie, wymagamy najlepszych produktów ponieważ płacimy za nie ciężko zarobione pieniądze. Na wakacjach wymagamy spokoju. W ciągu roku wymagamy od siebie wzrastania, rozwoju, wspinania się po kolejnych szczeblach drabinki (nie ważne jakiej: finansowej, społecznej, umiejętnościowej). Nie ma w tym nic złego. Bo dlaczego by nie chcieć być szczęśliwym, kupować zdrowe i ekologiczne produkty, zaliczać wakacje marzeń bez żadnych wpadek oraz stresu. To jest normalne. Nie normalne natomiast jest właśnie samo wymaganie.

Wymagasz – tworzysz napięcie.

Bardzo ważną rzeczą w naszym życiu jest moc intencji oraz naszej energii. Wymagając tworzymy niewidoczne napięcie. Głębiej tą myśl rozwinął dla mnie Aleks Berdowicz w Podcascie, który nagrałem z nim rok temu (link tutaj). Dziś wracam do tego gdyż życie pokazuje, że sprawa nie jest łatwa. Poprzez wymaganie tworzymy coś na zasadzie gumy, którą próbujemy przeciągnąć na swoją stronę. Najczęściej można usłyszeć takie stwierdzenia jak:


Przestań wreszcie palić te papierosy, szkodzisz i sobie i mnie”

„Dlaczego nie pozmywałeś w kuchni?”

Zrób coś ze swoim życiem a nie tak siedzisz tylko przed telewizorem!”„Jestem najlepszy w tym co robię więc zaproście mnie abym dzielił się z wami moją wiedzą”

„Jeśli za 2 minuty nie podejdzie do mnie kelnerka to zrobię taką awanturę, że popamiętają”


Wymagając od partnerki lub partnera aby zrobił coś ze sobą bo np. ma zbyt dużo kilogramów – tworzymy napięcie. Nie chodzi tu o to kto ma rację. Być może przydało by się trochę ćwiczeń z korzyścią dla zdrowia. Aczkolwiek mówiąc powyższe słowa angażujemy brak naszej akceptacji wobec drugiej osoby, tworząc tym samym napięcie. Nie chodzi też o to aby mieć gdzieś wszystko i nie zwracać uwagi na pewne aspekty. Jednak guma, którą jest nasze wymaganie od kogoś, nie spowoduje, że przyciągniemy kogoś do siebie. Wręcz przeciwnie. Jak to guma będzie się rozciągać, czyli oddalać się w drugą stronę. Najważniejsza jest akceptacja oraz przestanie wymagania. Możemy latami wymagać coś od drugiej osoby a ona i tak zrobi swoje. Chodzi tu o psychikę oraz energię jaką tworzymy wobec drugiej osoby, wobec sytuacji a także wobec całego świata.

kelnerka1Nie wymagaj! Zaakceptuj i działaj po swojemu a zobaczysz niezwykłe rezultaty.

Wiem, że łatwo się mówi – zaakceptuj i miej wszystko gdzieś. Nie do końca o to mi chodzi. Bardziej chodzi o stworzenie stanu umysłu w życiu codziennym, który uwalnia nas z pułapki wymagania i tym samym tworzenia napięcia. Nic mi się nie stanie jeśli poczekam 10 minut dłużej w restauracji zanim podejdzie kelnerka. Ona i tak podejdzie! Nic mnie nie goni. No chyba, że goni to wtedy wypadało by pomyśleć nad pędem w naszym życiu. Jeśli wymagamy, sami mamy problem z pewnymi kwestiami. To działa jak lustro. Jeśli wymagam szybkiej obsługi w restauracji (która może nie nastąpić) to widać, że moje życie jest kłębkiem nerwów i leków o uciekający czas.

Pozbywając się tego, uwalniamy się ze strachu. 

Sam do końca nie wiem jak to działa, jednak sprawdziłem to wielokrotnie w swoim życiu. Jak by to nazwać? Pozytywną energią, szczęściem, fartem, szczęśliwym trafem – sam nie wiem. Wiem, że każda sytuacja wobec której nie byłem wymagający, zaowocowała rezultatem dokładnie takim jaki chciałem! Brzmi kosmicznie, ale tak to wygląda. Możemy chcieć wielu rzeczy. Jednak wymaganie aby było nam to dane lub wymaganie od siebie samego pewnych zmian nie daje pozytywnego rezultatu. Wydaje się to zakręcone, ale uwierzcie mi – wystarczy spróbować. Nic nas to nie kosztuje. Darmowa metoda 🙂

Miejmy na uwadze, że wymagając czegoś, nigdy nie osiągniemy rezultatów zadowalających nas samych. Nawet jeśli chcemy dobrze. Nawet jeśli mówisz narkomanowi, że umrze od przedawkowania jeśli nie przestanie ćpać. Nawet w takich sytuacjach to działa. Proszenie nic nie daje, bo to tylko jedna z form grzecznościowych wymagania. Jedynym rozwiązaniem jest pełna akceptacja, na wszystkich płaszczyznach. Nie akceptujemy narkomana bo non stop go osądzamy, dlatego on nigdy nie rzuci narkotyków, gdyż nie spełni naszej „prośby”. Tylko jeśli my odpuścimy wewnętrznie, wtedy sytuacja diametralnie ulega zmianie. Życzę Wam abyście na co dzień więcej akceptowali, niż wymagali od innych, od świata, od życia. Odpuść a poczujesz ulgę! A świat i kosmos też poczuje ulgę i przestanie ciągnąć w drugą stronę. Skoro ty nie będziesz wymagał, wszechświat też nie będzie wymagał od Ciebie a tym samym spełni co tylko sobie wymarzysz.

Privacy Preference Center